Prvním odbdobím je období kojení, což je ovlivněno výživou matky v průběhu březosti a laktace. Březí kočka by měla mít k dispozici krmení ad libitum (to znamená neomezené množství) a nejlépe krmení pro koťata nebo březí kočky.
Druhým obdobím je doba odstavu, která je pro koťata stresovou záležitostí. Navykají se na nové krmivo a následně i nové prostředí a majitele. Ve věku 3-5 týdnů koťata krmivo nežvýkají, pouze ho olizují. Pro podporu příjmu pevné stravy je vhodné nabízet z počátku kašovitou stravu. Buď rozmícháte konzervu určenou koťatům se stejným dílem vody nebo granule pro koťata namočíte do vlažné vody v poměru 1:3. Ve věku 6-8 týdnů nemá většina koťat problém přijmout krmivo nevlhčené, avšak ze stresu při příchodu do nového domova se může stát, že se budete muset ke kaším na chvíli vrátit.V tomto období jsou koťata náchylná k průjmům a zvracení. V takových situacích neprodleně vyhledejte veterinární pomoc. Průjmy a zvracení jsou pro koťata (ale i štěňata) více nebezpečná než pro dospělé jedince. Po dohodě s veterinářem lze přechodně přejít na vysoce stravitelné krmivo určené pro kontroly průjmů a poté se postupně opět vrátit ke krmení, na které je vaše koťátko zvyklé.
Vysoce kvalitní krmiva určená koťatům mají velkou energetickou denzitu a vysokou stravitenost, při podávání takového krmení nebývají zpravidla žádné zdravotní obtíže. Naopak krmiva s nízkou stravitelností musí koťata přijmout velké množství a dochází k nadýmání, průjmům, zvracení a nezřídka zvětšení bříška. U koťat krmených pouze masem bez doplňků dochází v organismu k nedostatku vápníku a naopak přebytku fosforu, což se projevuje kulháním, bolestivostí a neochotou k pohybu.
Posledním kritickým obdobím je období po odstavu. Kdy je hlavním úkolem majitele optimalizovat růst a minimalizovat obezitu v pozdějším věku. Koťata by měla do 20. týdne věku přibírat přibližně 100g/týden. Ve 30. týdnu se růst zpomaluje, když kotě dosáhne 80% hmotnosti dospělého jedince. Po 12. měsíci se může objevit opět nárůst a to díky formování svalů. V tomto věku lze přejít na krmivo pro dopělá zvířata. Kocouři v tomto věku mohou být již po kastraci a tudíž přechází rovnou na krmení pro kastrované jedince, jako prevence onemocnění dolních cest močových. .
Aneta Lochmanová, 20.4.2016