Asi každý někdy zahlédl venku pejska s ochranným límcem kolem krku a říkal si jak chudáček musí kvůli tomu trpět. Ano, určitě to není příjemná záležitost a kdyby si pejsek mohl vybrat, tak by raději nic takového nenosil. Ale věřte, že pokud Vám v určitém případě Váš veterinární lékař vydá nějakou ochrannou pomůcku, tak to má své opodstatnění.
Nejčastěji se můžete setkat s již zmiňovaným ochranným límcem nebo ochranným oblečkem v mnoha podobách.
Ve většině případů se tyto pomůcky užívají po nějakém chirurgickém zákroku, ale nemusí tomu být vždy. Záleží o jaký chirurgický zákrok se jedná, v které oblasti těla a zejména o jaké se jedná zvíře. Rozhodnutí o tom, zda je nějaká ochranná pomůcka na místě, byste vždy měli ponechat na svém ošetřujícím veterinárním lékaři. Protože právě on by měl nejlépe vědět jaké komplikace mohou nastat, pokud by se nějakým způsobem narušilo hojení operační rány.
Majitelé si často myslí, že pejsek nebo kočička s límcem jsou týraní a jakmile přijdou domů, tak je ihned ,,vysvobodí´´. Mívají mylnou představu, jak dokáží svého mazlíčka ohlídat a určitě by se nestalo, že by si právě jejich mazlíček olizoval operační ránu. Ale opak je pravdou, pro zvířata je přirozené, že pečují o své tělo zejména jazykem. A navíc instinkty jim radí odstranit ze sebe vše, co tam nepatří – a takovým nepřítelem se může velice rychle stát i šicí materiál, který začnou pečlivě odstraňovat. Olizováním operační rány nehrozí pouze vytažení stehů a tím její znovuotevření, ale zejména zanesení infekce do této oblasti. Zvířecí tlama je plná bakterií, které tam přirozeně patří, ale v operační ráně dokáží tyto bakterie způsobit vážný zánětlivý proces. V důsledku toho dochází k narušení procesu hojení. V komplikovaných případech se může vytvářet i hnisavý sekret, který začne z operační rány následně vytékat.
Ničím nenarušená operační rána se standardně hojí 7-12 dní (záleží na velikosti a lokalizaci). Nějakým způsobem infikovaná operační rána se již nemůže tzv. primárně hojit a musí přijít na řadu sekundární hojení, které se v extrémním případě může protáhnout i na několik měsíců. Proto je vždy lepší se snažit předejít této komplikaci a tyto ochranné pomůcky používat, mají své opodstatnění.
Pejsek i kočička se jsou schopni i s límcem nakrmit a stejně tak i napít. Dokáží se to naučit poměrně rychle a stejně tak se s límcem i pohybovat po bytě.
Co se týče ochranných oblečků, tak se můžete nejčastěji setkat s oblečky z prubanového materiálu, které jsou vyráběny vždy na míru přímo pro konkrétního pacienta. Jelikož se jedná o velice pružný materiál, který se stále po těle pacienta trochu hýbe, je nutné čas od času zkontrolovat oblast kolem vystřižených otvorů pro končetiny, zda tam nedochází ke dření nebo škrcení kůže. Pokud ano, tak stačí obleček mírně poposunout směrem k hlavě a vše bude opět na svém místě jak má být.
Ochranné pomůcky nejsou výmyslem Vaše veterinárního lékaře pro pobavení okolí, ale jsou to funkční pomůcky, které brání komplikacím a pomáhají urychlovat léčbu. I z tohoto důvodu se můžete setkat s užitím límců i např. během zánětů kůže, při převazech končetin apod.
Používejte je dle rad svého ošetřujícího veterinárního lékaře, budete spokojeni Vy i Váš mazlíček.
autor: MVDr. Romana Heřmánková, 13.6.2017